Тема 6: Технологія приготування страв з яєць та сиру



  4 уроки  
дата:  , 2020
Тема: «Технологія приготування страв з яєць та сиру»
Довідковий матеріал: підручник В.С. Доцяк «Технологія приготування їжі з основами товарознавства», ст. 190-195.
      урок.№1-4 Завдання:
1  1.    Записати у конспекти тему.
2 2.  Занотувати матеріал з потрібних сторінок: загальні правила приготування  омлетів натуральних, змішаних, фаршированих, технологія приготування страв з запечених яєчних продуктів та відпуск страв з яєць, значення страв з яєць, вимоги до якості.
Передивитись посилання: https://naurok.com.ua/prigotuvannya-strav-z-yaec-i-siru-126391.html
Тема VІ:Технологія приготування страв з яєць та сиру.


Урок : 1.
Тема уроку: Яєчні продукти та їх використання. Технологія приготування та відпуск страв з яєць : ( омлети натуральні, змішані та фаршировані).
План.
1.Яєчні продукти та їх використання.
2.Технологія приготування страв з яєць:
а)омлетів (натурального, фаршированого, змішаного).
3.Технологія приготування запечених страв із яєць:
а)омлет натуральний запечений;
б)змішані запечені омлети;
в)пряження;
г)яйця запечені з грибами.
4. Відпуск страв з яєць.
Відповіді.
1.Яєчний меланж – це суміш  яєчних білків і жовтків (без шкарлупи), перемішаних, профільтрованих, пастеризованих,охолоджених і заморожених при температурі -18*С. у металеві банки по 5, 8 і10 кг. Меланж зберігають замороженим при температурі від -9 до -10*С. і відносній вологості повітря 80 -85% до 8 міс. З меланжу готують страви, що не потребують відокремлення жовтка від білка (пряженю, запіканки, вироби з тіста). Щоб замінити одне яйце масою нетто 40г. потрібно взяти 40 г. меланжу ( 1:1)
Меланж розморожують безпосередньо перед використанням у такій кількості, яка потрібна для приготування певних страв, оскільки після розморожування він швидко псується. Банки з меланжем обмивають і розморожують при кімнатній температурі або у воді з температурою не вище 50*С.,потім їх обтирають, відкривають, меланж ретельно перемішують дерев’яною кописткою, проціджують і використовують негайно.
Яєчний порошок – це висушена суміш білків і жовтків. Зберігають його при кімнатній температурі і відносній вологості повітря 65 – 67% протягом 6 міс., а при температурі 2*С. відносній вологості повітря 60 – 70% -2 роки з дня виготовлення. Використовують яєчний порошок для тих самих страв, що й меланж. Для заміни одного яйця масою 40 г. беруть 11,2 г. яєчного порошку  ( 1: 0,28). Яєчний порошок перед вживанням просіюють крізь сито і розводять теплою водою або молоком на 1 кг. Порошку 3,5 л. води, розмішують дерев’яною кописткою і витримують 30 хв. для набрякання, потім одразу використовують. Зберігати розведений яєчний порошок не рекомендується, оскільки він швидко псується.
Омлети готують із суміші яєць, молока ( води або вершків) і солі ( з розрахунку 15 г. молока і 0,5г.солі на 1 яйце). Використовують також меланж або яєчний порошок. За технологією приготування омлети поділяють на натуральні, змішані з гарніром, фаршировані гарніром.
Омлет натуральний.
Готують омлетну масу. Для цього підготовлені продукти з’єднують з молоком і сіллю, добре розмішують, злегка збивають до утворення піни. На добре розігріту чавунну сковороду з вершковим маслом швидко виливають омлетну масу і смажать до повного загусання. Коли нижня частина підсмажиться, краї загинають з двох боків до середини, надаючи омлету форми довгастого пиріжка, перекладають рубцем донизу на розігріте блюдо або столову мілку тарілку. Перед подаванням омлет поливають маслом, можна посипати зеленню 1 – 3 г. на порцію.
Змішаний омлет.
У сиру омлетну масу додають гарнір – обсмажені м’ясні продукти або сало шпик, нарізані дрібними кубиками, пасеровану цибулю, тертий сир, добре перемішують, смажать і подають так само як омлет натуральний
Омлети фаршировані.
Готують омлет натуральний, на середину кладуть начинку, загортають з двох боків краї, прикриваючи начинку і надаючи омлетові форму довгастого пиріжка. Перед подаванням кладуть на підігріту столову тарілку рубцем донизу, поливають розтопленим вершковим маслом. Приготування начинки.
Начинка овочева - овочі нарізують дрібними кубиками, квасолю і цвітну капусту відварюють, зелений горошок підігрівають, моркву і шпинат припускають, кабачки і гриби обсмажують – і заправляють молочним або сметанним соусом.
М’ясна начинка -  використовують варені шинку, ковбасу, сосиски, нирки, печінку птиці, нарізують дрібними кубиками або соломкою, обсмажують і з’єднують із соусом червоним, томатним,сметанним з цибулею і доводять до кипіння. (начинка може бути одного виду  продуктів або з поєднанням кількох).
Солодкий омлет.
В омлетну масу додають терту лимонну цедру або кардамон, розтертий з цукром. Перед подаванням солодкий фарширований омлет посипають цукровою пудрою і припікають зверху розпеченим прутиком, наносячи малюнок у вигляді сітки.
Вимоги до якості – омлет має світло – жовтий колір, хвилясту поверхню, пухку, соковиту консистенцію, не допускаються відокремлення рідини, ознаки псування яєць, наявність шкарлупи.
 Література : В.С. Доцяк  «Українська кухня». 1998р.
Л.Я. Старовойт «Кулінарія» стор.287-289.

Урок : 2.
Тема уроку : Технологія приготування  та відпуск страв із запечених яєчних продуктів.  
План.
1.Технологія приготування та відпуск страв із запечених яєчних продуктів.
2.Вимоги до якості, правила відпуску.
Відповіді.
1.Запеченими готують омлет натуральний і змішаний, пряженю, яйця запечені в сметані, яйця запечені з грибами, яйця по українському, та інші страви. Запікають яєчні страви в жаровій шафі при температурі 160 – 180*С.
Омлет натуральний запечений.На змащений жиром лист виливають омлетну масу  шаром 2,5 – 3 см., ставлять у жарову шафу і запікають 8 – 10 хв. до повного її загусання й утворення на поверхні злегка підрум’яненої кірочки. Готовий омлет нарізують на порції у вигляді квадратів, трикутників, кладуть на тарілку і поливають вершковим маслом. Змішані омлети запікають так само як і омлет натуральний.

Пряжена.
Відрізняється від омлету тим, що її готують з додаванням борошна і сметани. До готової омлетної маси додають підсушене пшеничне борошно і сметану, добре перемішують і проціджують. На змащений маргарином лист виливають масу шаром не більше 1 см. Ставлять у жарову шафу і запікають до появи на поверхні злегка рум’яної кірочки. Перед подаванням пряженю розрізають на порціонні шматки квадратної або трикутної форми, кладуть тарілку і поливають маслом.
Яйця, запечені з грибами.
На порціонну сковороду кладуть варені яйця, розрізані на 4 частини, солять, додають варені гриби, підсмажені з цибулею,заливають молочним соусом, посипають сухарями, збризкують розтопленим маргарином і запікають 3 – 5 хв.
Яйця по українському.
Білий хліб без скоринки нарізують скибочками завдовжки 7 – 8 см. і завтовшки 1 см., змащують маслом і кладуть змащеним боком на лист або сковороду, зверху посипають натертим на терці з дрібними отворами сиром шаром 1,5 см. На середині кожної скибочки хліба ( крутону) в сирі роблять заглиблення, в яке обережно випускають яйце. Білок солять, жовток посипають меленим перцем, яйце поливають зверху розтопленим вершковим маслом і запікають 3 – 5 хв. Подають страву гарячою.
Яйця запечені в сметані.
Зварені круто яйця без шкарлупи нарізують на 8 частин ( спочатку уздовж навпіл і кожну половину зокрема, а потім упоперек навпіл), кладуть на порціонну сковороду, змащену маслом, солять, заливають сметаною і запікають у жаровій шафі 20 хв.
Вимоги до якості: Пряженя щільна, добре запечена, смак і запах яєчної страви, поверхня не підгоріла, виріб не пересолений. Яйця запечені мають щільний білок, рідкий жовток. Смак яєць кислуватий,соусу – ніжний, трохи гострий від сиру, консистенція крутону хрумка. Омлети запечені не підлягають зберіганню, готують їх попитом, подають негайно,оскільки при зберіганні вони швидко втрачають свій зовнішній вигляд, твердість, погіршується смак.


https://docs.google.com/presentation/d/1wehz416k7W30Wt6mDlCHuz5gELk1aE7BOgeynXDVx6Y/edit#slide=id.p1

Немає коментарів:

Дописати коментар